Strona głównaDomSamodzielne zaprojektowanie inteligentnego domu

Samodzielne zaprojektowanie inteligentnego domu

Tak zwany inteligentny dom, czyli wykorzystanie różnego rodzaju systemów automatyzujących oraz sterujących domem to coś co jest coraz popularniejsze. Bez wątpienia moda na rozwiązania smart się rozwija i wiele wskazuje na to, że smart rozwiązania w domach jednorodzinnych są przyszłością. Współcześnie inwestor planujący zamontowanie takich rozwiązań w swoim domu może skorzystać z usług wielu firm oferujących zaprojektowanie oraz zamontowanie „smart rozwiązań”. W opozycji do tego można podjąć rękawicę i spróbować samodzielnie wdrożyć trochę nowinek technologicznych. Jak się do tego przygotować? O czym należy pamiętać?

Zaprojektowanie inteligentnego domu – zacznij od zaprojektowania sieci internetowej.

Projektując inteligentny dom warto skupić szczególną uwagę na elementy powiązane z siecią internetową, gdyż to właśnie Internet jest kanałem za pomocą, którego wymieniane są dane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i czujnikami.

Najlepiej znaleźć specjalne pomieszczenie (np. kotłownie) i tam umieścić szafę typu rack, w której znajdą się wszelkie urządzenia sieciowe. Natomiast w odpowiednich punktach w domu powinny znaleźć się access pointy. Sam router nie wystarczy, gdyż nawet router wysokiej klasy może nie mieć odpowiedniego zasięgu. Tym bardziej gdy planujemy funkcje smart zastosować również w ogrodzie (np. sterowanie nawodnieniem lub sterowanie światłem).

Warto pomyśleć o rozprowadzeniu przewodów Ethernet do wszystkich pomieszczeń (czasami warto mieć przewodowy Internet nawet w łazience!). Jak wiadomo wi-fi bywa zawodne, dlatego jeśli mamy możliwość rozmieszczenia Internetu bezprzewodowego to warto z tej możliwości korzystać.

Odpowiednie oprogramowanie

Jeśli Internet jest sercem inteligentnego domu to oprogramowanie jest mózgiem. Na rynku jest sporo oprogramowania, które można wykorzystać projektując smart dom. Popularne i powszechnie stosowane rozwiązania to między innymi: Mosquitto MQTT, Node-RED, ESPHome, InfluxDB, Grafana, Home Assistant, Blue Iris. Ponadto, nie można zapomnieć o znanych i lubianych oprogramowaniach wiodących firm np. Google Home lub asystent Amazon Alexa.

Często kupując urządzenia smart dodatkowo dostajemy oprogramowanie np. jeśli zdecydujemy się na lampy Xiaomi to dostęp do aplikacji za pomocą, której sterujemy światłem jest bezpłatny i zintegrowanie urządzenia z aplikacją nie wymaga wygórowanej wiedzy technicznej.

To w jaki sposób zaprojektujemy własny smartdom zależy od nas i naszej wizji. Wydaje się, że pewne rozwiązania można wdrożyć samemu (np. sterowanie światłem), jednak w przypadku innych (np. sterowanie ogrzewaniem) warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły