Strona głównaBudownictwoJak fotowoltaika działa zimą?

Jak fotowoltaika działa zimą?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują energię ze słońca do produkcji prądu. Jednak tutaj pojawia się wiele wątpliwości co do tego jak panele słoneczne pracują w pochmurne jesienne lub zimowe dni. Jak wiadomo w naszym umiarkowanym klimacie mamy miesiące, w których ilość dni słonecznych jest bardzo znikoma. Zatem należy sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie – czy fotowoltaika działa zimą w pochmurne dni?

Panele fotowoltaiczne generują prąd zimą

Praktyka pokazuje, że nawet zimą w naszym klimacie panele solarne generują prąd. W okresie letnim jest to około 180kWh natomiast, w okresie zimowym wartości te są nawet wielokrotnie słabsze (20-30kWh). Jednak wciąż oznacza to, że prąd jest generowany nawet gdy mamy do czynienia z mało sprzyjającą aurą.

Instalacje fotowoltaiczne bardzo dobrze radzą sobie podczas mroźnej pogody, gdy temperatura spada poniżej zera. Wbrew pozorom panele PV najlepiej pracują w niskich a nie wysokich temperaturach. Oczywiście należy pamiętać aby zimą na panelach fotowoltaicznych nie zalegało zbyt wiele śniegu.

Generuj prąd latem, wykorzystuj zimą!

Jeśli właśnie przeczytałeś, że produkcja prądu zimą jest znacznie mniejsza niż latem i tym samym zacząłeś się obawiać o to czy starczy Ci prądu w grudniu, styczniu lub lutym to szybko uspokajamy, że nie powinno być z tym problemu. Wszystko dzięki systemowi pozwalającemu na oddawanie nadwyżek do sieci energetycznej. W praktyce oznacza to, że nadwyżki wytworzone latem możemy bez problemu w pełni automatycznie wykorzystać zimą, gdy produkcja energii jest znacznie mniejsza. W przypadku małych instalacji (do 10kW) możemy odzyskać 80% oddanych wcześniej nadwyżek. Natomiast w przypadku dużych instalacji (powyżej 10kW) można odzyskać 70% nadwyżek. Innymi słowy oznacza, to że sieć energetyczna pobiera coś w rodzaju prowizji w wysokości 20% kub 30%. Jest to znakomita informacja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba inwestować w magazyny energii, gdyż sieć za nas magazynuje nadwyżki pobierając naprawdę niewielkie prowizje.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły