Strona głównaBudownictwoOświetlenie w łazience - jak rozmieścić punkty świetlne?

Oświetlenie w łazience – jak rozmieścić punkty świetlne?

Oświetlenie do łazienki musi zawsze dobrane w sposób właściwy i bezpieczny. Ze względu na dużą wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu, nie można pozwolić sobie na stwarzanie zagrożenia dla zdrowia i życia domowników. Mimo to, łazienka jest pomieszczeniem, w którym wykonujemy wiele różnych czynności, zwykle pielęgnacyjnych i potrzebujemy przy tym dobrego światła.

Chcąc urządzić wygodną i funkcjonalną łazienkę należy wziąć pod uwagę kilka stref, które będą się w niej znajdować. Oprócz oświetlenia ogólnego, które najczęściej umieszcza się w centralnym punkcie sufitu łazienki, będzie można wykorzystać także inne punkty oświetleniowe, które zapewnią nam właściwe światło.

Drugim rodzajem oświetlenia łazienkowego jest to, znajdujące się przy lustrze i umywalce. Obecnie dostępne są lustra z gotowymi już punktami światła, ale jeśli nie posiadamy takiego lustra, doskonałe będą dwie lampki umieszczone po obu stronach lustra, zawieszone mniej więcej na wysokości wzroku. Dzięki temu unikniemy problemów podczas układania fryzury, wykonywania makijażu, czy golenia się. Warto wybierać takie lampki, które silnie rozpraszają światło i nie będą zbyt intensywne dla naszego wzroku.

Kolejną strefą, w której coraz chętniej montujemy źródła światła jest wanna lub prysznic. Ma przede wszystkim walory dekoracyjne, optycznie zwiększa przestrzeń, a także nadaje łazience charakteru. Wchodząc do wanny czy pod prysznic można wyłączyć wszystkie inne źródła światła i pozostawić jedynie te, znajdujące się w pobliżu wanny lub prysznica. Dzięki temu będzie można się zrelaksować podczas kąpieli i choć odrobinę odstresować po ciężkim dniu.

Chcąc właściwie dobrać oświetlenie do łazienki musimy przywiązać uwagę nie tylko do miejsca, w którym umieścimy punkty świetlne, ale również natężenie tego światła. W przypadku lamp umieszczanych centralnie warto zadbać, by całkowite natężenie światła wyniosło około 1000 lumenów dla łazienki o powierzchni 10mkw, lub więcej, jeśli chcemy oświetlić większą łazienkę.

W przypadku łazienki musimy szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo. W trakcie mycia się znacząco wzrasta wilgotność w tym pomieszczeniu, a to może nieść wysokie ryzyko utraty zdrowia lub życia. Z tego powodu należy wybierać oprawy wodoszczelne. Najlepsze będą takie, które posiadają oznaczenie IP 65. W przypadku opraw oddalonych od źródła wody mogą wystarczyć oprawy o podwyższonej szczelności, nie przepuszczające wilgoci, posiadające oznaczenie IP 44. Podczas wyboru właściwego oświetlenia sprawdźmy, czy wybrane produkty są dedykowane do łazienki. W razie potrzeby, skonsultujmy się z doradcą w sklepie.

W naszej łazience możemy zastosować różne rodzaje oświetlenia i barwy świateł. Istotnym jest, aby w pobliżu lustra wybrać światło zbliżone do dziennego. Wówczas wykonanie makijażu będzie o wiele łatwiejsze. Oświetlenie ozdobne może mieć natomiast barwę dowolną, łącznie z jedno- i wielokolorowymi lampkami, które wprowadzą wyjątkowy nastrój w naszej łazience.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły