Strona głównaDomRodzaje klimatyzatorów - czym się charakteryzują i jaki wybrać?

Rodzaje klimatyzatorów – czym się charakteryzują i jaki wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór klimatyzatorów. Ze względu na stale poszerzające się możliwości technologiczne można się spotkać z kilkoma niestndardowymi modelami. Klimatyzatory mogą mieć różne wielkości, kształty, design i montaż. Różnić się także będą między sobą funkcjonalnością, ponieważ klimatyzatory już dawno przestały pełnić funkcję urządzenia wyłącznie chłodzącego. Wybór nie jest, zatem tak łatwy, jakby się mogło wydawać.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Klimatyzatory w pierwszej kolejności wybieramy pod względem gabarytów, montażu i mocy. Muszą odpowiednio wpasowywać się w naszą przestrzeń. Klimatyzacja dla firm będzie musiała spełniać inne warunki, niż domowa. Klimatyzatory różnią się mocą, sposobem montażu, kształtem, sposobem rozprowadzania powietrza oraz co ważne – mają różne wymogi w zakresie częstotliwości serwisowania. 

Popularne odmiany klimatyzatorów przedstawiamy poniżej.

  • Klimatyzatory ścienne

To najpopularniejsza i najprostsza konstrukcja. Jednostka wewnętrzna, która odpowiada za nadmuch jest montowana wewnątrz domu na dowolnej ścianie. Połączona jest z jednostką zewnętrzną, która odpowiada za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Ma ona wygląd najczęściej skrzynki z wiatrakiem. Taka klimatyzacja jest popularna w mieszkaniach prywatnych i lokalach publicznych, np. restauracjach, barach, urzędach.

  • Klimatyzatory kasetonowe

W przypadku małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na klimatyzatory naścienne i stojące rozwiązaniem jest klimatyzacja kasetowa. Taki klimatyzator wmontowuje się w sufit, dzięki czemu nawiew z góry zapewnia rozchodzenia się powietrza równomiernie po całym pomieszczeniu i nie zabiera cennego miejsca. Taka klimatyzacja w suficie podwieszanym sprawdzi się najlepiej w biurach i małych przestrzeniach.

  • Klimatyzatory kanałowe

W większości lokali użytkowych, jak magazyny i sklepy będą stosowane z kolei klimatyzatory kanałowe. Taka klimatyzacja do sklepu opiera się na szerokich kanałach w suficie lub ścianach, w których otwory są zakończone kratką wentylacyjną. Dzięki temu przepływ powietrza jest swobodny, a system niewidoczny. 

Przy wyborze warto brać pod uwagę do jakiego typu pomieszczenia potrzebujemy klimatyzacji. Jednak, by była ona wydajna, trzeba pomyśleć nie tylko o gabarytach i rodzaju, a także mocy i funkcjonalności. 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły