Strona głównaUncategorizedSłupki do balustrady

Słupki do balustrady

Schody od zawsze były miejscem, w którym zdarza się bardzo dużo domowych wypadków. Nawet te niezbyt wysokie niosą ze sobą ryzyko upadku i poważnej kontuzji, która rannego wykluczy z pracy na co najmniej parę dni. Balustrada jest w stanie zapobiec niektórym wypadkom, zapewniając bezpieczeństwo osobom korzystającym ze schodów. Solidna i wytrzymała balustrada jest ważna szczególnie przy osobach starszych oraz mających problemy z poruszaniem się. Słupek do balustrady jest jednym z kluczowych elementów balustrady, bez której żadna konstrukcja nie dałaby rady utrzymać dużych przeciążeń. Jest to metalowy lub drewniany słupek, który ma okrągły lub prostokątny przekrój i posiada wysokość jednego metra. Zestawiane są ze sobą w jednym rzędzie, budując podstawę balustrady i dzięki nim konstrukcja tworzy całość.

Słupek do balustrady — nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygląd

Słupek do balustrady jest ważnym elementem wystroju. Gdy goście zwracają uwagę na schody, pierwszym ich elementem, na które zwracają uwagę, to poręcz, która powinna tworzyć spójną całość zarówno ze schodami, jak i z całym domem. Często do słupów do balustrady używane są również rozety maskujące, które ukrywają nieestetyczne miejsca styku balustrady z podłożem. Słupki do balustrady są również doskonałym elementem wykończeniowym balkonów lub tarasów.

Jaki słupek do balustrady wybrać?

W celu doboru słupków do balustrady należy uwzględnić motyw przewodni, jakim kieruje się dane pomieszczenie i cały dom lub mieszkanie. Do ciepłych wnętrz o jasnych barwach doskonale będą pasować drewniane słupki do balustrady. Drewniane słupki wykonane z drewna bukowego są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe na obciążenia, jednak są ciężkie w konserwacji. Dębowe słupki do balustrady są odporne na ścieranie i są stosunkowo wytrzymałe. Sosnowe wykończenia schodów są doskonałe do schodów codziennego użytku, bo jest łatwa w konserwacji i utrzymaniu jej dobrego stanu.

Gdy chcemy dobrać słupek do balustrady na balkon lub taras, najlepsze będzie użycie stalowych, kwasoodpornych słupków, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są one wytrzymałe, zdolne do wytrzymania praktycznie każdych warunków pogodowych oraz wysokich obciążeń, a dodatkowo, gdy są pokryte substancją zapobiegającą korozji, mogą służyć przez wiele lat. Na zewnątrz można również użyć drewnianych słupków do balustrad, jednak należy do nich dobrać specjalne wsporniki stalowe. Do używania na tarasach czy balkonach nie nadadzą się balustrady z drewna bukowego, które nie są odporne na wilgoć i zimno.

Należy również brać pod uwagę wygląd, kształt oraz formę słupków do balustrady. Muszą one odpowiednio komponować się ze stylem pomieszczenia, do nowoczesnych domów nie będą nadawać się zawiłe kształty i formy, jednak będą doskonale pasować do domu w stylu klasycznym.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły